Jdi na obsah Jdi na menu
 


AGRESIVNÍ FRETKA?

obrazek1.jpg11.5. Chtěla bych tuto stránku věnovat všem, co mají pocit, že mají doma "agresivní" fretku.. z vlastních zkušeností mohu potvrdit, že neznám "agresivní" fretku.. většinou se jedná o fretku nezvládnutou, nevychovanou, nesocializovanou, která prostě kouše... kouše hodně.. jak by ne, fretka je šelma.. bohužel většina lidí při jejich pořízení vidí krásné malé zvířátko... ano, to fretka je.. ale problém je v její výchově.. fretka je něco mezi psem a kočkou.. takže, dokáže si udělat pouto na jednoho člověka, členy rodiny či může být milá ke vše lidem a zvířatům, či je může napadat, stejně jako pes.. dokáže si hrát jako pes a kočka, nedokážete ji však usměrnit a podmanit si, jako kočku.. v každém případě se nedá vychovávat po psím způsobu... fretku v žádném případě nesmíte vychovávat násilím, příkazy, zavíráním atd.. fretka se dá vychovat jen láskou, vstřícností, mazlením a hodně pomohou procházky, kde se fretka vyběhá, vyřádí, a vybije svou energii... Nechci tím nijak shazovat ty, kteří mají pocit, že mají doma agresivní fretku a i ty, kteří ji z tohoto důvodu dávají k nám do útulku.. naopak.. oceňuji to, že dokáží sami sobě přiznat, že to nezvládají a najdou tolik vnitřní odvahy najít pomoc.. :-) . Dostalo se mi takto do ruky několik - 10-15, opravdu nezvladatelných fretek... většina z nich jsou již v nových domovech, ať je to Salva, Zarza, Teylinka a další a další... v poslední době to byla Jolinka a Kačka.. Jediná fretka, která byla opravdu "zkažená" -také jen lidmi - tím, že byla týraná a opravdu napadala lidi - to byla Rozárka, která u mě zůstala.. Trvalo nám celkem 4 měsíce, než jsme dali Rozí dohromady.. nyní je Rozárka mazlíček, není vůbec konfliktní, nenapadá naše kočky, psa, všechno jí je jedno.. běhá volně po dvorku a neuteče - pochopitelně ji mám stále na očích - přeci jen je to fretka a na zavolání nepřijde - tak to považuji za opravdu "agresivní" fretku.. ve výsledku to byla jen vystrašená týraná freťule, která se tak bála lidí, že raději napadala první, než aby jí někdo něco udělal... a návod? jak takovou fretečku zvládnout? 

je poměrně jednoduchý..

 p1010043.jpg- vzít ji na vodítko a ven na procházky.. denně, ráno, odpoledne, večer, cca po 1 hodině, jak máte čas... čím více času si najdete, tím rychleji bude vaše fretečka "ovladatelná"... stačí 14 dní, měsíc, a je "vaše"..     

                                                    - snimek-024.jpgdále mazlit mazlit a mazlit.. po každé, když si vezmete fretečku do ruky, dejte jí vitamínovou pastu nebo něco dobrého.. aby věděla, že ty ruce jí neublíží, naopak, že jsou dobré..

snimek-032.jpga hladit.. hladit.. hladit.. sedněte si k TV, u kávy, povídání s přáteli, chytněte si fretečku tak, aby vás nemohlou kousnout, klidně i v rukavici, jestli se bojíte a druhou rukou - bez rukavice - ji hlaďte.. 10 minut, půl hodiny, jak se vám bude chtít.. a několikrát denně..

a uvidíte, tento návod většinou stačí a do měsíce se fretečka změní..

v každém případě platí, kdybyste potřebovali radu, pomoc, či pomoc s převýchovou, napište, zavolejte, můžete k nám i přijet s fretečkou na návštěvu nebo ji nám dát do výchovy.. poradíme a uděláme co umíme :-)

přejeme hodně trpělivosti a úspěchů ve výchově vašich "agresivních" freteček :-)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Natálie - Freťák začal být agresivní

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat... Včera jsme si domů přivezli freťáka. Měl by být dva měsíce starý. Ještě včera byl naprosto v pohodě a po celé cestě domu nejspíš unavený a tak hodně spal ... Když zrovna spát nechtěl brali jsme si jo do ruky a pouštěli po pokoji. Máme hodně doma v kleci která je dost velká a má v ní vše co by mít měl. Jak říkám včera byl naprosto v pohodě. Dnes jsme přijeli domů a pustili freťáka aby se proběhl po pokoji a uklidili jsme mu klec od výkalů. Pak skočil zpět do čisté klece a když jsme si jo brali tak po nás najednou vystartoval... Mysleli jsme si že to bud dobrý a po chvilce si bez problémů vzali freťáka do rukou ale on se proti nám postavil a chtěl nás kousat... Přítele chytil a nechtěl jo pustit ... Pokousal ho do krve... Nebili jsme ho jen jsme ho dali do klece a snažili se na něj opatrně sahat aby se nevylekal ale furt po nás startuje a opravdu hodně kouše tak nevíme co dál dělat... Předem moc děkuji za odpověď.

Alena - Re: Freťák začal být agresivní

Dobrý den, pokud jste našla tuto stránku, tak tam máte přesně návod, jak na to, a tudíž tedy i odpověď na váš dotaz... v případě, že si nebudete i nadále vědět rady, zavolejte na tel 602692130, probereme detailně váš problém. Dobré by také bylo se zúčastnit nějaké naší akce (nejbližší bude v listopadu v Praze), případně můžete s fretkou přijet k nám do útulku a můžeme individuálně váš problém řešit. Přeji při výchově málo kousanců. A.Nedbalová

Michaela H - kouše opravdu silně

Dobrý den, mám doma fretku, které je 9 měsíců. Je ze zverimexu, rozhodli se ji totiž nechat uspat pokud si ji nikdo nevezme... na kluka co mi ji přivezl byla zlatá, měsíc se o ní staral a hrál si s ní, ale mně už stihla prokousnout krk, snad každý prst a podrápat ruce. Snažím se s Freddy fungovat dle vašich rad, akorát procházky nezvládneme, protože Freddy se v kšírách vždy plazí a neběhá tak ji tím nechci trápit dokud si nezvykne na mne. Vždy když jí vypustím z klece tak blbne a oblézá celý byt a nakonec přijde za mnou. Naučila jsem se sedět na gauči zabalená ve slabé dece. Když za mnou přijde tak chce "bojovat" (hrát si), alespoň doufám v to, že si chce hrát a ne že mně nemá ráda. posledních pár "výběhů" z klece to dělám tak, že ji chytnu místo do té deky (nepoužívám kožené rukavice) a hladím ji i když se mi chce vykroutit. Občas se po chvíli uklidní a leži a pak zase chce pryč a tak furt dokola. Nechci se jí začít bát, protože to by potom byl větší problém, ale chci se zeptat jdk dlouho může toto "sbližovací" období trvat.
Děkuji!

veronika - fretka kouse

Dobry den,
rada bych poprosila o radu. Mam asi rocni fretku (nekasteovanou), kterou jsem si vzala od lidi, kteri ji nechteli. Sama jsem mela uz dve, z toho jednu kousavou. Fretka se da pohladit, ale drzet jen v rukavicich, protoze me pokazde prokouse i nekolikrat do krve. A kdyz je zakousnuta tak prokusuje a prokusuje dokud se nepusti. Venuju se ji kazdy den (hrani, hlazeni, drzeni). Moje otazka je, zda se da poznat, kdy je cas odhodit rukavice a vzit ji do holych ruk? Mam ji asi dva tydny, na kastraci pujde az bude po ockovani. Dekuji za tip. Veronika

adéla - agresivní fretka

Dobrý den koupila jsem si mládě jsou mu asi dva měsíce. Byl zakoupený ve zverimexu čili nezvyklý na lidskou ruku. Věděla jsem že to bude oříšek, ale že takový to jsem nečekala. fretku je nemožné držet v ruách natož nějaké hlazení v náruči nevydrží brání se. do postroje ji také nedostnu po vypuštění retky začíná boj kdo zkoho pujde do klece. při otevírání klece fretka okamžitě startje a chystá se kousnout. poradte prosím o s tím. :( to ji mám u sebe držet na sílu a hladit ji? :(

mám doma fretecku - Viktoriya

dobrý den chtěla jsem se zeptat kamaradka mi dala fretecku která je 10 měsíců stará viděla jsem ji uz od malička a nejspíš si na mě zvykla.. nikdy me nekousla a celkem me i posloucha,kamarádku kousala a její okolí taky a nebylo to jen že by tak lehce ale vždy do krve a nechtěla pustit.. když si ji vezmu ja tak mi usne v náručí mazli se spí.. jen nevím co mám dělat na ostatní je velmi agresivní i na zvirata..

NIKOL - DOSLOVA ÚTOČÍ

DOBRÝ DEN
MAM 4,5 LETOU FRETKU FRIDU..NEJZLATEJSI POD SLUNCEM..JENZE PRED ZHRUBA TÝDNEM SE NĚCO ZVRTLO..FRÍDA ZAČALA ÚTOČIT..KOUŠE DO NOHOU I RUKOU.. DOSLOVA ÚTOČÍ..JE HROZNĚ RYCHLÁ AŽ HYPERAKTIVNÍ.VŮBEC NESPÍ..VSE JI VZBIDÍ A ONA SE DERE VEN..DOKAŽE ŠKRÁBAT I PŮL HODINY.. PRIJDE MI JAKOBY SE UPLNE POMATLA.. NEMÁTE S TÍMTO CHOVÁNÍM NĚKDO ZKUŠENOST?

Alena - Re: DOSLOVA ÚTOČÍ

Dobrý den, toto je opravdu velmi neobvyklé. Spíš bych si troufala odhadnout, jestli se nejedná o nějaké onemocnění. Zničeho nic toto fretky nedělají, příčinu to mít musí. Změna v chování ve 4.5 letech je divná. Otázkou je, zda je fretka kastrovaná, nemůže mít falešnou říji atd.. to by pak takovému chování mohlo odpovídat. Asi bych osobně navštívila veta, který fretkám rozumí, aby udělala kompletní prohlídku, zda je fretka v pořádku. Je potřeba i zapřemýšlet, co se v poslední době v životě fretky změnila a najít prostě příčinu změny chování. AN

Alena - pro Danu

dobrý den... fretka pravděpodobně není zvyklá na lidskou ruku.. je zapotřebí jí vše naučit, dle návodu výše.. doporučuji naučit ji na vitamínovou pastu a mít trpělivost.. v případě potřeby se ozvěte, písněte třeba přímo na mejlíka a uvidíme :-)

Alena - kousání

dobrý den, jen pro info, na dotazy níže jsme posílaly mejlíka :-)

jana - změna chování

dobrý den, mám takový menší problém. máme roční fretku,na konci července museli jsme nechat uměle ukončit říji,i potom byla v klidu. Nechala se hladit,nosit,mohla v klidu i uši olizovat. mohla jsem chodit v klidu ven aniž bych měla strach že si doma něco udělá. posledních 14 dní je na mě hrozně závislá nemohu jít nikam sama ani na wc,musím říci že čekáme mimi, ale až do ted byla v klidu. Přítele napadá bez důvodně,chce si ji pohladit,vzít do náruče a mazlit se, ale fretka ho napadne. máme ji moc rádi, proto Vás žádám o radu, myslíme si že je to tím že se blíží změna= porod v říjnu=a myslíme si že to cítí a má strach že bude odstrčena. Děkuji jana

Denisa - Kousání

Dobrý večer, potřebovala bych poradit jak na fretečku, před čtrnácti dny jsem si přivezla domů od chovatelky svoji první holčičku :) ze začátku byla klidná, nechala se vzít do ruky a mazlit, ale pak začala divočit a hrát si, přeci jen je to ještě prcek, jsou jí tři měsíce :) ale bohužel mě ze začátku několikrát kousla do krve a já se jí začala trošku bát a nevím jak na ní. Není to žádná agresivní fretka, jen je to moje první a nechci udělat něco špatně...Když sáhnu do klece a hladím jí po čumáčku je hodná, jen stále zívá a olizuje se, když si jí vezmu do ruky (beru jí sice z klece rukavicí) tak se mi zakousne do ruky, ale když řeknu fuj pustí...ale pokud jí pustím ven a chci si s ní hrát neví jak moc může kousnout a skáče bezhlavě po ruce, já bohužel ucuknu a ona ví, že se jí bojím...zkouším to s rukavicí, ale bojím se, že si pak nezvykne nikdy na ruku. Pokud jí dám pastu je to zlatíčko, nechá se hladit, vzít do ruky atd. dokud tedy nedojde pasta, to pak zase hledá ruku aby mohla kousnout. Je hodná, opravdu, jen je chyba ve mě, protože se jí trošku bojím a tak se chci zeptat jak na ní...Mockrát děkuji :)

dana - nevim si rady

mela jsem fretecku a byla milackem vsech-nebylo nikoho,kdo by ji nemel rad.Adelka byla miláček,ale onemocnela v5apul roce,17.8.a veterinar ji dal silne atibiotika a druhy den zemrela,psychicky jsem to nezvladla ,tak mi syn chtel udelat radost a koupil ve zverimexu hodne podobnou tchori fretecku...ale pokud ji vypustim,skace radosti,coz je naprosto normalni,ale zacne na me utocit,napadat me,a kousat silene do krve az na sití,priznavam,ze jsem se ji zacala bat,a ona to vycitila.Nemohu ji poradne ani dat zradlo..uklidit ji klec..v ktere jsem si myslela,ze bude jen docasne,pac Adelku jsem mela volne po celem byte!!!Ale to s touto Eliskou,nejde.Chtela bych poprosit o pomoc,jsou ji udajne 4mesice,je mi ji lito dat pryc,ale zaroven nechci,aby trpela v kleci,kam k ni navic nikdo nesmí.Je moznost ji jeste prevychovat,a jde to u vas,a kolik bych za to zaplatila,prosim moc o radu..je mi ji lito,ale nemohu se ji ani dotknout.dekuji za radu.dana mejl ddanunnka@seznam.cz mobil 731449650

Jirka - potřebuju pomoci

Ještě jednou vás zdravím. Procházel jsem si vaše stránky a snažil jsem se najít tam nějakou adresu kam bych za vámi mohl zajíd a a nebo telefon na vás,ale nic z toho se mi nepodařilo.Pokud mohu poprosit tedy o nějaký kontakt a pomoc osobně tak bych byl velice rád.

Alena - Re: potřebuju pomoci

Jirko, nevím, odkud jste, ale tohle bude těžší oříšek.. Fretky ze zverimexu takové většinou bývají.. málokdy vám řeknou pravdu.. ale tím, že jsou většinou od velkochovatele, tím pádem nejsou na lidi zvyklé a pak ve zverimexu, pod světlem, krmené jen několikrát denně a bez kontaktu - většinou - dopadá to takto. Chápu, že když je to Vaše první fretka, máte co dělat.. to i my v takových případech.. pokud to k nám nemáte daleko, přijeďte, omrkneme Tedíka a poradíme.. buď jak na to, anebo bychom Vám Tedíka buď trochu nebo úplně vychovali, jak budete chtít a jak na tom Tedík bude a pak Vám ho vrátíme.. ale podle toho, jak Tedíka popisujete, to nebude zase tak jednoduché.. My jsme od Mladé Boleslavi, rubriku kontatk jsem přidělala :-) děkuji za upozornění, toto tam opravdu chybělo :-)

Jirka - potřeboval bych pomoci.

Dobrý den, potřebuju pomoci s Tedíkem. Dovezl jsem si ho ze zverimexu. Tvrdily mi tam že je zvyklý na lidskou ruku,ale po přivezení domů se udál opak. Potrhal mi ruce takovým způsobem,že to bylo pomalu na šití. Nezlobím se na něj. Věřím,že to bylo tím převozem a stresem z něj. Ale teď když mu chci vyměnit wc a nebo mu dát jídlo do mističky tak se zakousne vší možnou silou a trhá. Už si nevím rady. Je to má první fretečka a tak opravdu žádám o pomoc. Ať už tady a nebo jestli s tímto má někdo velké zkušenosti a dokázal by mi ho aspoň trošku vychovat byl bych moc vděčný. Nevím jak mu můžu v takovém případě vyměnit wc aniž by mi zase potrhal ruce. Jsou mu 4 měsíce dle očkovacího průkazu. Ven jsem ho ješte zatím nebral protože popravdě nevím jak bych ho teďkom dostal do postroje. Moc prosím o radu a nebo pomoc. Byl bych moc vděčný. S pozdravem Jirka. Případně meil na mě: khimari87@gmail.com a nebo číslo 732223254

Šárka - Kousání... :(

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mám fretku odnaučit kousat. Je jí 8 týdnů, dnes jsem si ji přivezla, je zabydlená, myslím, že i s věcma spokojená... ale.... hrozně kouše, do krve, nejde ji plácnout, nejde ji chytit, nejde ji pohladit... nic... jakýkoliv fyzický kontakt ted nepřichází v úvahu. Napadlo mne, že ji budu hladit občas když spinká... aby si zvykla, že ji někdo hladí...
Procházky také nepůjdou... jak ji totiž dostat do kšírků... Přijde mi, že by byla moc hodná... ale mám takový dojem, jakoby se něčeho bála ... Protože její kousání mi jako hra moc nepřijde... :( Mohla byste mi poradit? ;-) Děkuji :)

Alena - Re: Kousání... :(

Dobry den. Mate normalni mimco. Pokud kouse hodne az do krve klidne si vezmete rukavice. Jinak postup je stejny. Mazlit a mazlit. Zkuste vitaminovou pastu nebo co ma rada. S mimcama byva fuska:>

Nona - naše Malá

Na toto téma musím taky něco napsat :)
Doma máme celkem freteček pět. "Zlá " je opravdu je Kača, která kromě mě a přítele nesnese nikoho a jak jí někdo blbě chytne, už je zakousnutá, taky si myslím, že fretky hodně vycítí, když se jich člověk bojí a pak po dotyčném jdou jak po uzeným (i Kača má pár takových). Ale chtěla jsem napsat o Nonečce, se kterou máte zkušenosti i vy. Holku jsem vyzvedla v otřesném stavu, hned při první cestě na veterínu mě hryzla do krve, pak jak putovala k vám a následně do Brna, tak co jsem slyšela pokousala taky pár lidí. Časem se k nám vrátila domů na doléčení a připravení k adopci (v té době jsem opravdu vůbec neuvažovala, že by u nás zůstala). Pořád se bála lidí, nevyhledávala jejich společnost, ani fretek (na ty pro změnu syčela). Tak jsem jak jsem jí pustila, seděla na zemi a jak kolem proběhla pohladila jsem jí nečekaně po zadku, ona se vždycky ohnala (já byla ale rychlejší a tak mě nestihla rafnout), po pár dnech jsem se jí naučila brát do deky, tak aby na mě zoubkama nedosáhla, chytla jsem jí palcem a ukazováčkem pod předníma packama (i s dekou) obrátila na záda a hladila ji bříško,zprvu se cukala, po chvilkách jsem jí pouštěla a za další chvilku zase znovu vzala a dala na záda na klín a hladila.
Po asi týdnu jsem si všimla, že začala zívat, to jsem si všimla i u dalších našich fretek, že to je něco jako "já jsem v poho, buď taky a neubliž mi", řekla jsem přítelovi ať jí zkusí dát do tlamičky ohnutý prst a ona se ho snažila vypudit. Tak jsem jí obrátila na bříško a hladila na zádech a ona pořád zívala jak šílená, tak jsem jí taky zkusila dát prst do tlamy a ona ho začala olizovat.
Od té doby nikoho nekousla, lidí se nebojí a usne i u cizích. Zamilovaly jsme si jí a tak zůstala. S fretkama už taky problém vůbec nemá :o)

Fred - nejhodnější fretka

Vím co máš na mysli, kamarád mi jednoho dne přinesl Fenixe, nádherná fretečka, neustále kousal a skotačil, její hyperaktivitu jsme se snažili s rodinou vykompenzovat pravidelným venčením. Min. 10 x týdně. Stejně nic nezabralo, fretka byla pomatená už od přírody. Bohužel si náš soused naplánoval své procházky se psem ve stejnou dobu. A protože terapie na Fenixe nezabírala, dokonce překousal i vodítko. Ztratil nervy i sousedův pitbull terier a Fenix se rozletěl jako pták po krajině. Vše co nám zbylo z Fenixe je nádherný kožíšek přibitý na stěně. PS: už nekouše a zybtečně neskotačí. Myslím, že to opravdu zabralo. 
Mail listArchiv

Kalendář
<< únor >>
<< 2019 >>
Po Út St Čt So Ne
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28      


Statistiky

Online: 19
Celkem: 1216375
Měsíc: 36317
Den: 1070