Jdi na obsah Jdi na menu
 


PETICE ZA ZÁKAZ PRODEJE ŠELEM V OBCHODECH SE ZVÍŘATY


obrazek1.jpg

Ministerstvo zemědělství

odbor živočišných komodit
oddělení ochrany zvířat

Těšnov 17

117 05 Praha 1

 

 Petice za zákaz prodeje šelem v obchodech se zvířaty

 

dle čl. 18 Listiny základních práv a svobod,
zákona č. 85/1990 Sb. o právu petičním,

zákona 246/1992 Sb. na ochranu zvířat proti týrání, čl. 13a – zvláštní podmínky pro obchod se zvířaty určenými pro zájmové chovy (dále jen „obchod se zvířaty“)

 

Vzhledem k množícím se případům špatného chovu šelem v obchodech se zvířaty (psi, kočky a fretky), které jsou v obchodech se zvířaty umístěny v nevhodných (malých) klecích (psi a kočky) a dokonce akváriích se stálým osvětlením (fretky), bez odpovídajících možností potřeb šelem - každodenního pohybu, ošetření, apod., často při návštěvě obchodů se zvířaty nemají tato zvířata dostatečný přísun potravy a především vody, často jsou chovaná na nevhodných podestýlkách (především fretky), klece a akvária jsou zařízená především pro marketingové účely – aby se zvedla prodejnost těchto zvířat - na úkor jejich zdraví a pohodlí; podmínky a ošetřování šelem v obchodech se zvířaty stejně jako neznalost prodejců – ošetřovatelů těchto zvířat v jednotlivých zverimexech -  neodpovídají základním potřebám těchto zvířat; zvířata jsou mnohdy umístěna v obchodech se zvířaty nepřiměřeně dlouhou dobu (i rok a déle), což naprosto (často nenávratně) mění negativně charakter a povahu zvířete;

 

z těchto důvodů -  my, níže podepsaní, žádáme o změnu zákonů na ochranu zvířat v těchto konkrétních bodech a důslednou kontrolu a sankcionování ze stran FÚ, KVS a obcí.

-        POŽADUJEME ZÁKAZ PRODEJE ŠELEM V OBCHODECH SE ZVÍŘATY. 
 
Děkujeme.

Za petiční výbor:
Fretky Boleslav
, Plužná 43, 294 23 Čistá u Mladé Boleslavi, IČO: 22846492

 
Zastupovat petiční výbor při jednání se státními orgány je oprávněna

Alena Nedbalová, Družstevní 657, 293 06  Kosmonosy,  tel.: 773082536

 (klauzule vyžadovaná §5, písm. 1 zák. č. 85/1990 Sb.)
 
Petiční archy zasílejte na adresu:

Fretky Boleslav, Plužná 43, 294 23  Čistá u Mladé Boleslavi

 
V Plužné dne  29.8.2011

 

 

Petice ke stažení pro tisk zde: PETICE

Podpisový arch ke stažení zde:  podpisov_arch

Petici prosím stáhněte, podepište a zašlete na výše uvedenou adresu.

K petici se můžete připojit i elektronicky a podepsat ji na netu na adrese: http://www.petice.net/petice-za-zakaz-prodeje-selem-v-obchodech-se-zviraty či poslat nám Váš zájem e-mailem (utulek.boleslav@seznam.cz), Váš zájem nás potěší, ale právní váhu pro odevzdání ministerstvu má pouze podpis fyzický na papíru.

Pokud nás chcete podpořit umístěním na svém webu – budeme rádi a děkujeme.

 

K Petici ještě jedno  vysvětlení.. Dostáváme hodně dotazů PROČ či přímo připomínek, PROTI ZÁZAKZU, ale s tím, že by připomínkující byli pro, aby Petice byla za stanovení podmínek chovu zvířat v obchodech se zvířaty.. že proč je to přímo za zákaz prodeje? Přiznám se, že jsme tuto možnost dlouho zvažovali a přemýšleli o pro a proti té či oné petice. Že toto dilema vyhrál přímo zákaz prodeje, k tomu pomohl především argument, že šelmy jsou odlišná zvířata např. od plazů, ptáků apod.., která potřebují denní kontakt - i několikahodinový - s lidmi, potřebují soustavnou výchovu, aby z nich byli mazlíci a dobří společníci, aby si je lidé nekupovali jako divoké šelmy, které je pokoušou.. jistě, tot riziko není tak vysoké u koček, se šťěnaty se třeba v některých obchodech i mazlí, však fretkám se nevěnují vůbec - většinou se jich bojí, protože koušou.. a právě to je hlavní důvod. Jasně, že jde stanovit velikost klece, možná by i šlo nařidit kvalitu krmiv (protože ve většině obchodů krmí těmi nejlevnějšími bez ohledu na kvalitu), a tak. Ale jak chcete nařídit, jak dlouho a jak mají šelmy v obchodech vychovávat? a hlavně jak to kontrolovat? Myslíme si, že to prostě nelze zařídit, a právě proto z toho vyplnula jediná možnost - a to zákaz prodeje šelem v obchodech se zvířaty. :-)

 

8.9. Chodí nám první podepsané petice !!! :-) Moc děkujeme za zaslání Monice Z., Ivaně B. :-)

 

16.9., 20.9. Dostáváme poštou další podepsané petice.. Děkujeme :-)

petice 1

petice 2

 23.9. přišla nám další petice :-) děkujeme :-)

20.10. PŘICHÁZEJÍ NÁM POŠTOU DALŠÍ A DALŠÍ PETICE. MOC DĚKUJEME.

7.11. Máme mnoho dalších archů již podepsaných petic, ještě je času dost, akce bude tak nějako končit k 31.12.2011. Děkujeme za podporu.:-) Máme však i ohlasy "z druhé strany", kdy jsem měla např. telefonát od paní pracující ve zverimexu, která požadovala zrušení naší petice. Neberu nikomu jeho názor, pro všechny takové však podotýkám, že petici nezruším, každý - i my - máme právo na vyjádření svého názoru. Tak nám ho neberte :-)

 

5.12. Máme další a další podpisy na naší petici.. Ještě je téměř měsíc, tak věříme, že ještě nějaké archy přibydou :-)  Všem za to, že jim osud těchto zvířátek není lhostejný, moc děkujeme :-)

 

14.12. Dovolte mi ještě jednu poznámku.. Setkala jsem se s tím, že si lidé myslí, že petice je pouze za zákaz prodeje fretek... Není tomu tak.. PETICE JE ZA ZÁKAZ VŠECH ŠELEM - TZN. FRETKY, PSI A KOČKY. Toto jsou 3 domestikované šelmy, které se bohužel prodávají v obchodech se zvířaty, kde nemají dostatek péče, prostoru atd..

 

28.12. Čas na podpis petice se krátí, stanovily jsme termín na 31.12.2011, začátkem ledna 2012 petice a dopis zašleme na ministerstvo. Kdo se chce ještě přidat, neváhejte, každý podpis si ceníme :-) ..

Stále dostáváme podněty od vás všech, že tam či tam je špatně chovaná fretka - a např. naposledy od paní Dana, ať vykoupíme fretku z Hornbachu v Hradci Králové, že je tam již přes rok.. co s tím? Fretka je prý za poměrně vysokou cenu (přesně kolik paní Dana nenapsala)... Je to složité.. když nebudu brát na zřetel, že bychom museli jet z Mladé Boleslavi do Hradce (cca 100 km tam a dalších 100 km zpět - což je cca 500-600 Kč za benzín), další částka za vykoupení fretky (počítám cca 2000,-). je to celkem 2500 pro nás, kdy fretka skončí v útulku.. kde se o ni postaráme, oočkujeme (pokud fretka již není očkovaná), očipujeme a dle potřeby vychováme a předáme dál do adopce.. Když už to vezmu jen na ty finance, tak za fretku odcházející do adopce jsme stanovili cenu 1200,- tj budeme v tomto případě (započteno očkování, čipování, granule a kočkolit atd na 2 měsíce - což je průměrný čas fretky strávený u nás), bude tato fretka stát cca 3500. Když odečtu částku za adopci 1200,-, budeme 2300 v mínusu... částku, kterou musíme "někde" vzít.. jen při akci 100x100 se na tuto částku musí složit 23 lidí !!!! A výsledek? V Hornbachu si řeknou - "fajn" - fretka se prodala a na její místo nastoupí jiná fretka, která bude stejně trpět ve stejných podmínkách jako tato.. je to řešení?  pro tutu fretku ano.. pro další ne.. nemůžeme takto vykupovat všechny fretky z obchodů se zvířaty.. Strašně moc rády bychom tomuto zabránily, aby už žádná další fretka nemusela trpět v nepřijatelných podmínkách, stejně tak pejskové a kočičky.. právě proto máme PETICI... která věříme, že na tento problém upozorní a snad i dalšímu špatnému chovu šelem v obchodech se zvířaty zabrání.. Proto, kdo chcete pomoci, zapojete se prosím !!!! Akci končíme 31.12.2011 a začátkem ledna 2012 petice i s dopisem zasíláme na ministerstvo !!!! 

Za podporu moc děkujeme všem !!! 

Alena a Lucka  

 

16.1. Akce byla z důvodu vašich žádostí ještě prodloužena, budeme končit 22.2.2012 :-)

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Alena - To se mi nelíbí - pro Milana

Dobrý den Milane. Souhlasím s Vámi, že by možná bylo lepší stanovit podmínky pro chov šelem ve zverimexech tak, aby se zde mohli prodávat. Přiznám se, že při zřizování petici jsme zvažovali i tuto možnost. Vzhledem k tomu, že však by opět nastal problém s následnou kontrolou a tak.. zvolili jsme tuto cestu. Mnoho zverimexů j sme žádali, prosili, i hrozili - když byla situace opravdu vážná - aby šelmy chovaly lépe.. však bez úspěchu. Zajděte se do nějakého podívat. Zvířata, o kterých mluvíte Vy, se mají vcelku dobře.. mají dostatek jídla, vody, to, co potřebují. Šelmy a především fretky to mívají velmi výjimečně. Navíc je nutné si uvědomit rozdílnost zvířat - např. plazy, ptactvo a na druhé straně šelmy. Je jasné, že šelmy mají jiné požadavky a potřeby než jiná zvířata. např. i na kontakt s lidmi.. když si domů přinesete hada, želvu - těžko se s ní chcete mazlit a ona vás nepokouše tak, abyste musel jet k lékaři na šití. zatímco šelma - a fretky velmi často - ano. Proto jsme - a myslím že správně - zvolili tuto variantu. S pozdravem. A.Nedbalová

Lulu Lenka - Re: To se mi nelíbí - pro Milana

Máte pravdu

Terka - Petice

Ahoj holky,
kamarádka podepisovala petici na webu,stejně jako já a prý tam můj podpis není,nevíte proč to tak je?
Děkuji

pavlina martinez - petice

Nejde mi otevrit soubor s petici. tak vam alespon odepisuji takoto. Ty fretky v tech zverimexech jsou opravdu chudaci a nemeli by se takto prodavat. V USA je bezny prodej fretek, ktere prodavaji ve zverimexech, stejne jako najdete natlacene psy a kocky v malych boxich, ktere vubec nevyhovuji podminkam. Zvirata pak kousou a jsou neprizpusobiva. Nedoporucuji kupovat fretku z obchodu.

Alena - Re: petice

dekujeme za podporu :-)

Petra z Jablonce - petice

Dobý den. Takže bude stačit, když patřičný formulář vytisknu, "naplním podpisama" :D a odešlu vám na danou adresu?

Lucka, Pixie, Vilík z LBC - Petice

Dobrý den, chci petici podepsat. Jen když ji stáhnu nejde mi otevřít co pro to mám udělat ?? Petici podepíší i další členové rodiny ... Mám ji teda vytisknout a někam zaslat ?? Děkuji za odpověď

Alena - Re: Petice

Ahoj, možno podepsat na : http://www.petice.net/petice-za-zakaz-prodeje-selem-v-obchodech-se-zviraty
díky :-)

Alena - zverimexy

Dobrý den Vjero, děkujeme za zájem, petici jsem poslala na uvedený mejlík - s dopisem :-) Díky.

Zuzka - Petice na netu

Na petice.net to podepsat zatím nelze, hlásí to chybu, prý to ještě nebylo schváleno administrátorem či co.

Alena - Re: Petice na netu

Zuzko, na petice net to zatím nejde, protože jsem dnes požádala o změnu a petice tedy zatím není aktivní. Byla, již má 6 podpisů, tak prosím chvíli vydržte než se znovu objeví. případně nám napište sem - jméno, příjmení, bydliště, petici doplním u nás na stránkách. Všechny podpisy tam stejně kopíruji. Děkujeme za zájem.

Milan Husák - To se mi nelíbí - to není správná cesta

to se mi nelíbí - jednoduchý důvod: místo toho aby se dbalo na podmínky prodeje, tak se to jednoduše zakáže, následovat budou ještěrky, želvy, rybičky, kanáři a papoušci. Z obchodů typu ZVERIMEX SE TAK STANOU TUCTOVÉ PRODEJNY KRMENÍ - polož...me si pak otázku - pro koho? Že by se následně povolil chov pouze psů a koček? hmmm, kam to povede? Byl bych rád, kdyby si autoři této ale i podobných petic uvědomili, že právě české chovatelství drobných a exotických zvířat má u nás velmi dobrou pověst, a světovou úroveň a právě z řad drobných chovatelů vzešlo spousta umu, dovedností, ale i vědeckých prací. Třeba namátkově u chameleonů - byli jsme první na světě, kdo je dokázal před lety rozmnožit - díky za to Honzovi Hromádkovi z Loun. Želvy se u nás již dnes odchovávají velmi běžně a jsme v odchovech velmocí (pak není důvod pašovat želvičky z jejich domoviny). Papoušci - tady jsme též minimálně na skvělé evropské úrovni a mohl bych pokračovat dál, krokodýli, opičky, šelmy a jiné. Proto považuji podobné petice za kontraproduktivní a vycházejí z neznalosti, ukvapené aktivity a unáhleného rozhodnutí - proto jsou špatné. To, že se něco zakáže, neznamená, že se to nebude dělat dál. Bude a podmínky se ještě zhorší. Pokud se někdo setkal se špatnými podmínkami pro zvířata v obchodu se zvířaty, pak by měl volit jiné kroky - umožňuje je různá legislativa, a ne volit petici za zákaz prodeje. To je zhola naprostý nesmysl.

Vjera - Petice

Dobrý den, ráda bych se připojila, ale moc nevím jak přispět svou troškou do mlejna. Podpisem se myslí i elektronická podoba nebo je potřeba klasický podpis rukou? Protože miluji zvířata pracuji brigádně (jelikož jsem studentka) v jednom řetězci obchodů se zvířaty a musím říct- pohled z druhé strany je občas mnohem více pobuřující, než pohled zákazníka. Koťátka ve volierách, které jsou malé i pro ty papoušky, kteří tam bývají, fretky agresivní, často již starší a tím pádem těžko převychovatelné. Vzhledem k různým "vyhláškám vedení" není téměř možné se zvířatům tohoto typu věnovat a ta velmi strádají. Bohužel zákony v ČR na zvířata všeobecně velmi zapomínají a proto si lidé dovolují mnoho. Spousta lidí hlásá jak ráda by pomohla, ale pak se nepřipojí ani tím nejmenším- svým hlasem, jménem, podpisem. Můj e-mail je vycvik.praha@gmail.com, budu ráda když mi poradíte jak pomoci. Nadále sleduji i diskuzi, díky, V

Lucka, Pixie, Vilík z LBC - SOUHLAS

Souhlasím zítra vytisknu a podepíšu, rodina určitě taky podpoří !!!

Alena - Re: SOUHLAS

Ahoj Lucky :-) díky moc. Prosím došlo k malé změně z právního hlediska - slovo zverimex bylo zaměněno za obchod se zvířaty, tak prosím rozsešlete tuto novou verzi. Omlouvám se za pochybení, ale .... Díky moc. Alena

Lucka z Náchoda - Jednoznačný souhlas!

Okamžitě rozesílám na Facebook a petici budu nabízet i návštěvníkům našeho obchůdku :o)
Věřím, že se najde dostatek lidí a uděláme tomuhle byznysu přítrž!

Alena - Re: Jednoznačný souhlas!

děkujeme Lucko. Každou pomoc přijímáme všema deseti. už se na to také nemůže koukat - a pak - napravovat jejich chyby s vlastníma prokousanýma rukama :-( 


Poslední fotografie


Fotoalbum


Mail listArchiv

Kalendář
<< květen >>
<< 2024 >>
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Statistiky

Online: 16
Celkem: 2875546
Měsíc: 34834
Den: 796