Jdi na obsah Jdi na menu
 


ADÉLKA

p1010006.jpg  ADÉLKA

7.11.  ADÉLKA se svou kamarádkou Agátkou- k nám byly dovezeny v sobotu, po několika týdnech, kdy nás kontaktovala majitelka, že se o ně Adélkajiž nemůže starat.  Neměla je jak k nám dovézt, a tak jsme zařídily i dopravu.. Agátka je navíc od léta v říji, je velmi přeříjená, má vypelichané celé zádíčka a hned zítra putuje na kastraci. Snad se nám podaří Agátku zachránit. Holky jsou moc hodné, Adélka vůbec, to je zlatíčko, papká tedy jen opatrně, zatímco Agátka je takové šídlo.. občas si i zasyčí, ale nekouše, a papká všechno co jí dáme, je nevybíravá. Zítra ji držte palce :-). Obě holky jsou registrované na fretka.kom.cz, jejich rodokmeny můžete vidět zde:

Adélka Růžový sad

Majitelka se původně o ně starala velmi hezky, proto jsou tak hodné, ale pak přišly životní změny.. dala je kamarádce, která jí je teď vrátila.. Paní P. má malý byt a malé děcko, a k tomu se 2 fretky "nehodí". V odkazech jsou uvedené i webové stránky, které jsou velmi hezké, a tam si o Adélce a Agátce můžete přečíst, jak vyrůstaly :-). Jen co bude Agátka po kastraci v pohodě, obě holky budou moci jít do adopce.. Však podmínkou je společně, jsou na sebe několik let zvyklé, tak je nebudeme dělit. 

9.11. obě holky - Agátka i Adélka jsou moc hodné.. jsou to miláčkové.. Agátka byla včera (8.11.2011) na kastraci, bylo na čase, je přeříjená, vypelichaná a hubená až hrůza. Ony jsou obě holky poměrně hubené.. když porovnáte fotky, když byly ještě miláčkem své paničky a dnes... je to k pláči. Agátka dnes ráno po kastraci: 

p1010078.jpg  p1010079.jpgp1010081.jpg

 

  Co je však důležité, že jsou holky aktivní, Agátka papká o 106, Adélka se trochu bojí a je vybíravá, ale věřím, že se to všechno brzy spraví :-)

10.11. Včera jsme byli s Agátkou na kontrole, vše je v pořádku, dostala ATB na týden, tak jen doléčíme. Agátka je aktivní, zajímá se o všechno kolem, papká, prostě super freťule.

Však včera vyhřezl konečník Adélce.. nevěděla jsem vůbec, co to je, taková boule u zadečku, a tak jsme hned běželi na veterinu.. tam se prokázal vyhřeznutýadelka1.jpg konečník, dostala ATB a prognóza je zatím nejistá, pravděpodobně bude nutná operace. A protože sichr je sichr, hned dnes v časných ranních hodinách odjela Adélka do Brna k MVDr. Jeklovi. Každou chvíli čekáme výsledky, jakmile budu něco vědět, napíšu. Foto Adélky včera před veterinou.

Adélka má pravděpodobně prasklé anální žlázky, které prasky dovnitř... ještě se uvidí, musí v každém případě na operaci, dnes jí byla odebrána krev a udělány veškeré testy, zítra budeme chytřejší (až budou známy výsledky). Operaci se nevyhne.. pokud by šlo vše hladce, vyzvedneme si ji v sobotu. Držte palce ju? :-)

11.11. Agátka na mě tak občas zasyčí, když se lekne, jinak je super.. doma běhá, jako by tam byla vždycky, už našla všechny skrýše našich freťulí a je pohodová.

Info o Adélce z dneška ještě nemám, jakmile bude, napíšu :-) Mám informace o Adélce.. Adélka má rozsáhlý zánět análních žlázek, pak doktor jí je zatím čistí, krev má v pořádku, když půjde vše dobře, operace nebude nutná a Adélka by mohla jít domů začátkem příštího týdne. :-)

15.11. Adélka včera přijela z Brna, je po zdravotní stránce v pořádku, má na 6 dní antibiotika a pak by snad mělo být vše OK.

Počítala jsem s tím, že až se vrátí Adélka, pomůže psychicky Agátce, která nám zatím přestala jíst.. je jen na kaších, a vyloženě jí je smutno. To se bohužel nestalo, holky se mi do sebe pustily, teda Adélka očuchávala Agátku, tak se bojí všeho (snad kromě mě) a tak ječí a syčí a kouše.. Tak jsou holky každá ve své kleci, mají je vedle sebe, aby když tak mohly trošku komunikovat, kdyby chtěly, a uvidíme. Věřím, že až budou holky po zdravotní stránce v pohodě, vše se zlepší. Agátka je velmi slabá.. byla velmi přeříjená, je doslova ošklivá, vypelichaná všude, i na hlavičce, takový plešounek.. na zádičkách už jí pomalu začíná růst nová srst, tak snad se vše časem spraví.. Agátka není apatická, doma běhá, zkoumá, velmi ráda se mazlí, moc ráda u mne spí... a hlavně, nechává se krmit rekonvalescenční kasí ze stříkačky.. z mističky si ji nevezme.. jen ze stříkačky. To jí ale aktivně a velmi jí chutná.. prostě "závislák".  Mám s tímto zkušenosti už od Madlenky, Natálky a tak.. jen doufám, že to zase nebude dvouměsíční záležitost.. to je pak freťule jak moje pupeční šňůra :-) Obě holky jsou však úžasné, miloučké, mazlíčkové..

adelka1.jpg17.11.2011 Dostala jsem dotaz od Verči, jak se mají holky.. abych řekla pravdu, nic moc a holky mě zaměstnávají po celý volný den.. Včera jsem situaci Adélky viděla velmi špatně.. Adélka přestala jíst.. je hubená doslova kost a kůže a odmítá vůbec komunikovat a jíst.. od včera ji krmím kaší z injekční stříkačky.. krmení spočívá v tom, že Adéka se kroutí doslova jako paragraf a odmítá potravu přijmout.. rozhodla jsem se, že prostě jen tak nezemře, a tak spolu celý den bojujeme. Adélka 2Krmím jí kaší každé 3 hodiny, dostává cca 12 ml kaše, k tomu občas vodu s medem, aby měla dostatek cukru... teď k večeru už "slavím" malý úspěch, poslední krmení v 17 hodin proběhlo už v pohodě, Adélka se přestala kroutit a sama slízila celé 2 stříkačky, tj cca 25 ml kaše.. mám velkou radost. Celý den spí u nás na gauči, chováme ji a občas ji dáme do klidu (jako třeba teď) do vyhřívaného pelíšku, aby se nemusela vysilovat zachováváním tepla.. Začínám věřit, že se z toho snad Adélka dostane.. Večer nás čeká ještě ATB a ještě minimálně 2-3 krmení. Hodlám takto Adélku krmit až do neděle, a doufám, že se její zdravotní stav bude zlepšovat. Chování a mazlení si Adélka užívá. Doufám, že jí to pomůže psychicky.. :-) Tak nám držte palce.

Agátka je na tom lépe.. Krmíme taky kaší, také ze stříkačky, ale Agátka ji líže sama a schutí.. slíže vždy cca 25 ml, někdy o maličko více, pak se proběhne, a zaleze do pelíšku.. Agátka je poměrně akční.. dnes máme poslední ATB a uvidíme..

Nutno říci, že obě holky jsou přes svůj zdravotní stav milé, hodné, a neskutečně čistotné.. i Adélka jde poctivě vždy na záchůdek.. až mi to připadá nepochopitelné.. Jsou to moji miláčkové a mazlíčkové.. Udělám vše proto, aby se z toho holky dostaly a byly OK. Příštích pár dní se od nich nehnu :-)

18.11. HLÁSÍM S RADOSTÍ, ŽE (snad) PŘEŽIJEME !!!! :-) Adélka od včerejšího večera už vzala kaši na milost a líže ji ze stříkačky sama, už se u toho nekroutí, nemusím jí ji cpát násilím a papká !!!! V 8 večer i v 11 večer snědla cca po 15 ml, takže super, vodu s medem prskala, tu už nechce, a ráno v 5 hodin mě vzbudila (spaly jsme spolu na gauči :-) Adélka strašně hezky spinká, natažená s nožičkama nataženýma u hlavy, pak se zase po fretsku skulí do klubíčka :-) ), došla si na záchůdek a pak snědla cca 25 ml kaše !!!! byla po noci hladová, což je super !!!! takže budeme nadále krmit cca 3 hodiny stále, ale myslím, že to nejhorší je za námi. Včera jí ještě vyhřezl zadeček, když byla na záchůdku, ale jen maličko, tak snad ATB a všechno pomohou, a Adélka se vyléčí.. Máme na sebe ještě celé 3 dny, to by Adélka měla dobrat ATB, tak věřím, že se to zlepší... Co bude pak a kdy začnou holky jíst normální stravu, zatím neřeším..

Agátka je akční, ráno už na mě čekala, spapkala cca 30 ml kaše a šla zase spinkat...Agátka se strašně bojí všeho kolem.. je milá hodná, ale jen když je sama.. cokoliv jiného uvidí, začně pištět, pušit a hysterčit, aniž by se jí něco dělo.. doufám, že ti toto se časem spraví.. :-) 

20.11.  S radosí oznamuji, že obě holky jsou v pořádku, a největší nebezpečí je zažehnáno... Adélka dnes dobrala ATB, je strašně milá, stále se chová a spinká u mě a se mnou :-) Agátka se bojí a občas se lekne a pěkně mě hryzne, ale zase pustí.... obě holky jsou velmi čistotné, nikdy žádné káko jinde než na záchůdku.... zatím moc neběhají, jen papkají a spinkají, což je možná dobře, nabírají síly... zatím se spolu stále nesnesou, nechci je zbytečně stresovat, tak bydlí každá sama.. Co se stravy týče, zatím jsme stále na kaších, ale od soboty už každá holka líže kaši z mističky sama.. nic jiného však nepapkají, takže stále několikrát denně pravidelně krmíme :-) ale - PŘEŽIJEME !!!!!! A to je velká výhra :-)

21.11. Holčiny se stabilizovaly, stále jsou na kaších, ale už je jedí samy z mističky.. Adélka dokonce dnes ráno snědla pár kousků sýrových polštářků !!!! Takže přes den mají k dispozici granulky (ferret totally baby), polštářky a v mističce kaši... holky jsou velmi komunikativní, čistotné, hodné, jen Agátka jak se strašně bojí tak občas stiskne (mám 2 pěkné zákusy do brady.. mazlím mazlím a najednou Agátka visí :-) ), ale pustí.. je to jen strach.. lekne se a tak kousne.. :-) Denní režim holek je zatím velmi omezený.. jíst, pít, spát, WC a tak pořád dokola.. i když mají možnost běhat, běží se schovat do prvního pelíšku a zase spinkat.. jsou velmi unavené.. doufám, že se i toto časem spraví.. :-)

22.11. Adélka je moje "pupeční šnůra". Je celé odpoledne se mnou, nejspokojenější je u mě.. Dokáže hodiny u mě ležet a nechat se mazlit, hladit, nebo jen tak nosit.. jakmile si třeba na chvíli sednu k TV, hned vyleze z mikiny a začne mi strkat hlavičku pod ruce.. chce hladit :-) Stále má jakoby uplakaná očička, která se uklidní u mě.. dělá jí to moc dobře.. je vyloženě závislák a co hlavně, udělala si na mě osobní nárok a nechce se o mě s nikým dělit.. Včera jsem zároveň s ní chovala ještě Agátku.. Naivně jsem si myslela, že dám holky zase dohromady.. ne ne.. chyba lávky.. Adélka v jednu chvíli vyjekla a zakousla se do Agátky.. Ta se chuděra stáhla.. Naštěstí Agátka je samostatnější, rychle se z toho šoku vzpamatovala a začala zase papkat.. Agátka je na tom líp, není tak závislá.. Napapká se, utře si do mé mikiny pusinku a zakuklí se.. tak jí dám zase spinkat.. Z pelíšku ji musím kolikrát budit, zatímco Adélka se snad probudí s otevřením dveří a hned juká z pelíšku, jestli si ji vezmu.. musím, jinak to nejde. Takže musím změnit původní verzi, že holky půjdou do adopce jen spolu... Adélka nepůjde do adopce vůbec, v jejím věku (4,5 roku) ji už nadále nebudu stresovat, zvykla si na mě, tak si ji nechám, a Agátka po vyléčení může jít do adopce.. Bohužel zatím nevím, jak se snese s jinými fretkami. .až bude v pohodě, bude jíst a tak, tak to vyzkouším. 

p1010009.jpg23.11. Agátka začala včera sama papkat granulky!!!! už je krásná, roste jí nová srst a začíná být velmi aktivní. Dám jí ještě tak týden, a pokud bude vše OK, může jít do adopce :-) 

p1010008.jpgAdélka si mě naprosto přivlastnila a je spokojená jen u mě. Dokáže se mnou být celé odpoledne, večer, noc.. je neskutečná :-) nosím ji v batůžku, kamkoliv jdu, takové moje falešné těhotenství, ona vykukuje a je v pohodě.. občas se začne škrábat ven, odběhne na záchůdek a zase zpátky.. v noci na mě spinká skulená do klubíčka a ani se nehne.. je úžasná :-) včera snědla pár - opravdu pár - granulek, ale zatím hlavní stravou zůstává kaše. Adélka je ještě stále hubená. Foto je ukázkou, jak u nás probíhá papkání :-) Adélka vykukuje ze županu a líže kaši :-)

24.11. Agátka už je naprosto normální, pohodová fretka.. už spí v hamačku, skáče z jednoho do druhého a je "živá" - tím je myšleno, že aktivně pokukuje a dožaduje se pustit ven z klece, doma lítá, běhá, zkoumá, leze rourou, a krade a schovává si pod skříň mňamky.. včera se s velkou radostí pustila do sušeného 100%tního masa, že jsem ji nestíhala dávat :-) Stehy po kastraci jsou dávno vytažené, takže Agátka je přirpavena k adopci. Zatím ještě nevím, jak se bude chovat k jiným fretkám, zda je možné ji mít s jinými dohromady.. ale to je stejně otázka velmi individuální, takže předem těžko toto 100%tně odhadnout.. :-)

Adélku přesouvám do virtuálních adopcí. Je narozená na jaře 2007, takže již brzy 5ti letá fretečka, a myslím, že další změna by Adélku již mohla zabít.. zcela jistě by ji psychicky nezvládla. Takže Adélka zůstává u nás. Uvidíme, zda se mi časem podaří ji skamarádit s některými jinými fretečkami, ale zatím to moc nevypadá. Napadá každého, kdo se ocitne v její blízkosti. Včera vystartovala i po našem zlatíčko Angelovi (5ti letý moc hodný labrador), když si ke mě šel pro pamlsek.. Angee chuděrka v šoku ucouvl před tou malou dračicí :-). Jinak Adélka ještě tolik neběhá, jak Agátka, stále je slabá a hodně spí, ale už začíná pomaličku se zlepšovat a maličko se proběhne..

Adélka s námi byla o víkendu na zámku.. Tedy, jak ožila, to byste ani nevěřili.. lítala a řádila, zkoumala, užívala si celý víkend.. vždy šla spinkat do pelíšku, ale jakmile se vyspala, začala škrábat na mříže a dožadovala se pobytu venku.. nestačila jsem si divit.. :-) stále tedy papkáme jen ode mě z mističky kaše, nic víc si nevezme, ale už "žijeme" :-)

29.11. Tak jsem včera zjistila, že Adélka je na mě opravdu velmi fixovaná.. Jak jsme spolu byli celý víkend, tak byla v pohodě.. lítala, až jsem se nestačila divit.. Včera jsem byla v práci a odpoledne Adélka odmítla jíst.. nevadí, dostala stříkačkou.. to jí zase asi vyhovovalo, měla dostatek pozornosti, byla se mnou celé odpoledne, spinkala se mnou večer, a tak v noci už se najedla sama z hrnečku.. normálně závislák.. :-(. Ráno jsem Adélku opět nakrmila a odpoledne bude krmení znovu.. musí si zvyknout na nějaký režim.. ale že už se bez ní nehnu, mi je jasné :-). Adélka je miloučká, je to zlatíčko, ale až příliš závislá. Snad časem pochopí, že už se nikam nebude stěhovat, a uklidní se i psychicky. Agátka je na tom lépe..ta už vše pochopila a má normální fretčí režim :-) Adélce bude brzy 5, a tak už má i věk na to mít své "móresy" :-)

3.12. Agátka se odstěhovala k ségře Bublince do Prahy.. více o ní na její vlastní stránce :-)

12.1. Adélka si u nás postupně zvykala a zvykala.. Stále se jí vracel zákeřný zánět análních žlázek, a tak jsme několikrát opakovaně brali antibiotika, byli jsme několikrát u veta na vymačkání žlázek.. až před vánocemi se nám podařilo tuto nemoc porazit :-) Dnes je již Adélka naprosto v pořádku - po zdravotní stránce.. Dlouho jsme se však ještě potýkali se stravou.. Adélka - jak měla oslabené tělíčko - vůbec nechtěla jíst.. ale vůbec.. nic... 2 měsíce byla na rekonvalescenčních kaších, které zprvu odmítala vůbec, takže jsem jí musela téměř násilím krmit ze stříkačky, to naštěstí po pár dnech opadlo a Adélka začala kaši lízat sama.. ale pouze správně teploučkou, čerstvě udělanou a musela jsem ji přitom chovat.. jinak se nenajedla.. takže jsme to doma měli na etapy, aby Adélka jedla pravidelně.. postupně jsem jí zkoušela dávat kaši v mističce do klece, když jsem byla v práci, ale Áďa se jí ani nedotkla.. byla celý den (co jsem byla v práci) hlady.. takže jsme museli udělat doma rozpis krmení Adélky.. Adélka je prostě závislák.. ale je tak strašně hodná, že se stala rázem miláčkem všech kolem.. neudělám bez ní ránu, všude ji beru s sebou.. ona je tak hodná, milá, že to nejde jinak :-(. Takže jakmile někam jedu, Adélka taky.. nakonec jsme zjistila, že Adélka se cítí nejlépe na brandýském zámku... tak vždy celý víkend lítá po zámku (jako hraběnka) blbne, začala si hrát - a dokonce i sama jíst.. z mističky.. a pak nakonec začala jíst i granulky.. hned jsem využila situace a kaši vysadila..a hurá!!! povedlo se.. už je to skoro měsíc, co Adélka jí jen granulky, pravidelně vybílí mističku každý den.. k tomu má ráda piškotky, a tak hřešíme, a občas (ne každý den) piškotku dostane.. jinak calopetku jsme už vyměnili za normální vitamínovou pastu od gimpetu, tu dostává (jako ostatní freťule) každý den, kor ted v zimě na posílení imunity, aby měla dost vitamínků - a z Adélky se stala super freťule.. normální fretka :-). Dnes už lítá i doma, hraje se, vyleze na gauč, skáče na stolek a upíjí mi čaj z hrnečku :-) - takový "normální" chod domácnosti - co dělá každá fretka - ale u Adélky je to malý zázrak :-) Jsem za ni moc vděčná. Je úžasná :-) Co mě trochu mrzí, že Adélka má panický strach (zatím) z každé fretky... zkoušela jsem ji "přiřadit" do pětky (Servác, Čenda, Žofka, Meddy a Brunny), ale Adélka se tak bojí, že piští jako Viktorka na splavu a po každém hned vyjíždí a hned je kouše, aniž by ji kdo co dělal.. takže toto jsme zatím museli vynechat - seznamování - a Adélka bydlí sama.. přes klece se tak trochu seznamuje s ostatními, tak doufám, že i toto se mi časem podaří a Adélka nebude pořád sama :-)

20.1. Adélce se bohužel zánět opět vrátil a již druhý den bereme opět antibiotika.. už jsem myslela, že je všechno za námi, a ono nic :-( chuděrka moje maličká zlatá :-)

25.1. Adélka stále dostává ATB, anální žlázky nás stále zlobí :-( Při nejbližší příležitosti ji vezmeme do Brna.. Asi musí pryč (žlázky).... zlobí nás to už od listopadu, vždy po ATB chvíli je "klid", ale během 14 dní až měsíce se to znovu vrátí :-(. Mám strach, jak to bude Adélka zvládat.. Přeci jen není nejmladší... Jinak je však v pohodě, milá, hravá, skotačivá, jako by se nic nedělo.. a to je právě u fretek to zrádné.. nedají najevo nemoc, a pak je to "přepadne" ve velkém :-(. Takže musíme být opatrné :-)

26.1. Adélka je velká bojovnice.. stále bereme ATB, ale Adélka je jinak super, lítá, hraje si, honí se se mnou, prostě zlatíčko.. když tak koukám na její starší fotky, zdaleka není tak krásně buclatá, je štíhlounká, ale papká granulky Totally Ferret Active.. Dnes nám přijdou Babyny, tak jí asi začnu dávat ty, aby trochu přibrala.. :-) na Adélce je zvláštní, že vůbec nepije z napáječky.. neřekla bych, že to neumí, ale přednost dává vodě v mističce.. na rozdíl od jiných fretek, které vodu z misky vylévají, však Adélka je slušňačka.. Vodu z mističky pije jako slušně vychovaná dáma :-) necintá... někdy si tak trochu "hraje".. a to že namočí packu do misky s vodou, vyndá ji a vodu olizuje s packy.. je ta zvláštní, u žádné jiné fretky jsem toto neviděla, ale Adélka to dělá moc ráda.. Vzhledem k tomu, že je ještě šampaňka, je to opravdu "zlato".

2.2. Adélka dobrala ATB a zdá se, že maličko jsme zase zánět zažehnaly.. :-) Museli byste Adélku znát, a moc vám přeji, abyste někdy takovou fretečku poznali.. Adélka je prostě skvělá.. tak milá, oddaná. Takový příklad.. přijdu do fretčárny, kde má také Adélka svou klec, v patře.. vykoukne z pelíšku, koukne na mě, zjistí, že ještě na ni nemám čas, tak zase zaleze a spinká dál.. příště to opakuje.. nedá se to vydržet... :-) včera jsme se mazlily a byly jsme spolu celý večer a nechala jsem Adélku puštěnou i přes noc v obýváku.. ráno ji najdu spinkat v dece na gauči.. tak krásně schoulená tam byla.. prostě doslova a dopísmene k sežrání :-) je tak milá, hodná, krásná, že se to slovy ani nedá popsat.. myslím, že když už přirovnávám fretečky k nerostům, že Adélka nebude zlato, ale diamant :-) - dle dle oceňování lidí :-) je prostě jedinečná :-)

během února až pojede Charlie tak pojede s ním do Brna k MVDr. Jeklovi.. Mohla bych možná jít i k nám, operace análních žlázek není zase tak náročná, ale tak strašně se o ni bojím, navíc už není nejmladší, že ji nikomu nesvěřím :-) nejraději bych ji láskou "sežrala" :-). Tak snad bude v pořádku :-)

04.05. tak od operaci Adélky jsme ustoupili.. bojím se, že by ji nezvládla.. a tak umožníme Adélce žít jak nejlépe to půjde a co nejdéle. Nutno říci, že Adélka se stabilizovala - když není ve stresu, konečník je tam, kde má být, a je v pohodě.. je miloučká, hodňoučká, mazlivá.. prostě pořád stejná.. a tak si navzájem užíváme mazlení :-) a lásky :-)

Je to již více než rok, co nás opustila Agátka, a dnes, 4.8. ve věku 7 let a 1 měsíc jsme se museli rozloučit s Adélkou. Rozhodnutí se s Adélkou rozloučit mi trvalo moc dlouho.. bojovali jsme společně s Adélkou do posledních chvil, v květnu byla ještě v Brně, bohužel už onemocnění, rakovina a onemocnění zadečku, už bylo na Adélku moc, a tak jsme nechali Adélku jít. Bude mi moc chybět.. Moc..... :-( Měj se moc hezky Adélko.. už tě nebude nic bolet a trápit. Za svůj život sis toho užila dost, i když doufám, že nám spolu bylo fajn.. :-)

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 


Poslední fotografie


Fotoalbum


Mail listArchiv

Kalendář
<< květen >>
<< 2021 >>
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            


Statistiky

Online: 12
Celkem: 2049702
Měsíc: 27655
Den: 949